Проект „Европейски практики за професионално развитие”
Договор № 2023-1-BG01-KA121-VET-000113042

програма „Еразъм +“, Ключова дейност 1 „Образователна мобилност на граждани“,
сектор “Професионално образование и обучение”

Срок на договора 15 месеца от 01.06.2023 г. до 30.08.2024 г.

Проектът „Европейски практики за професионално развитие” се осъществява от Професионална гимназия по електроника и химични технологии “Проф. Асен Златаров”. Проектът цели предоставянето на възможност на младежи  да проведат практика в реална работна среда, която да надгради техните базови професионални знания и компетентности, получени в училище, да ги направи по-адаптивни към новостите в съвременният свят, в съответствие с непрекъснато нарастващите потребностите и изисквания на европейския пазар на труда.

Проектът предоставя възможност на педагогически специалисти да разширят познанията си и уменията си за анализ на съществуващи екосистеми и тяхното прилагане в дигиталния образователен процес, както и за интеграция на безопасно и подходящо учебно съдържание, отговарящо на изискванията за киберсигурност. Също така и за използването на облачни услуги и защита на онлайн комуникацията, включително осигуряване на онлайн безопасността както на учениците, така и на учителите.

Специфичните цели, които ще бъдат изпълнени, чрез дейностите на проекта за учениците са:

  • Разширяване на професионалните компетенции на учениците в направленията „Електроника, автоматика, комуникационна и компютърна техника” и “Химични продукти и технологии”.
  • Подобряване на качеството на придобитите знания и умения с цел ефективно професионално ориентиране и адаптивност на трудовия пазар.
  • Осигуряване на възможности за практика в реална работна среда, за натрупване на практически опит и подобряване на кариерните перспективи.
  • Надграждане на социални и личностни умения като работа в екип и културно взаимодействие за подготовка за глобалната работна среда.
  • Подготовка за бъдещето чрез развиване на ключови умения за адаптация към динамичната трудова среда и иновациите.
  • Валидиране на знания и умения чрез ECVET, за международно признание и увеличаване на мобилността в рамките на ЕС.

Специфичните цели, които ще бъдат изпълнени чрез дейностите на проекта за педагогическите специалисти са: 

  • Развити умения за анализ и приложение на иновативни образователни екосистеми
  • Надградени компетенции в киберсигурността и защитата на данните
  • Придобити познания за използването на облачни услуги и онлайн комуникация
  • Прилагане на компетентностен подход в образованието
  • Надграждане на уменията чрез професионални визити и наблюдения
  • Повишаване на осведомеността относно киберзаплахите и превенцията им

Проектът цели провеждане на двуседмична практика в Италия и Испания в реална работна среда на общо 40 ученици от 10 и 11 клас от направленията „Електроника, автоматика, комуникационна и компютърна техника” и „Приложен програмист“, “ Химични продукти и технологии“ придружени от 5 учители, разпределени по групи както следва : 25 ползватели от направленията „Електроника, автоматика, комуникационна и компютърна техника” и „Приложен програмист“ и 15 ползватели от направлението “Химични продукти и технологии“.

Проектът включва и осемдневна мобилност на 10 педагогически специалисти в Лисабон, Португалия. Те ще се обучават как да насърчат развитието на високоефективна екосистема за цифрово образование и обучение.

Очакваното въздействие на проекта ще бъде основано върху положителното професионално развитие за учениците и учителите участници в проекта, участващите организации и всички потенциални целеви групи.

Проектът може да бъде определен като устойчив, тъй като той е пример за дълготрайно и ефективно партньорство, също така той генерира резултати, които могат да бъдат използвани от всички преки и непреки участници и след приключване на дейностите по мобилността. Проектът ще спомогне за усвояване на добри практики в професионалното обучение и обмяната на опит и ще доведе до създаване на по-качествена образователна среда. Резултатите от проекта ще помогнат за изграждане на устойчиви стратегии за интернационализация и реализиране на Стратегията за развитие.

Партньори:

 SISTEMA TURISMO S.R.L.

TRIBEKA TRAINING LAB S.L.U

PESSOA ACADEMY

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *