Nehalem, Sandy Bridge, Ivi Bridge, Haswell, Broadwell
Всяка година Intel пуска нови поколения процесори. Инженерите подобряват архитектурата си, увеличават броя на ядрата и добавят нови технологии. Всичко това ви позволява да увеличите мощността на процесора и да ги направите по-привлекателни за купувачите.
Днес ще говорим за историята на поколенията процесори на Intel, тяхната хронология, как са се променили и за какво е по-добре да помислите при закупуване през 2025 г.
Nehalem
През 2006 г. компанията обяви революция: техните инженери успяха да разработят изцяло нова архитектура на процесора. Оказа се много по-добро от всичко, което компанията беше произвела преди това. Имаше толкова много промени, че инженерите решиха да дадат на новото семейство процесори уникално име. През 2006 г. светът за първи път видя обозначението “Intel Core”, което замени “Intel Pentium”.
Главните изменения при Intel Core:
- Wide Dynamic Execution. Тази технология позволява на ядрата да изпълняват повече инструкции в един цикъл на изчисление. С негова помощ мощността на процесора се увеличи, а консумацията на енергия и работните температури намаляха.
- Intelligent Power Capability. Това е система за контрол на мощността. Ако командата не е била необходима за изпълнение с максимална производителност, тогава не всички възли на процесора са били активирани, а само някои. Това направи възможно значително намаляване на консумацията на енергия по време на работа.
- Advanced Smart Cache. Процесорите трябва да съхраняват част от данните в бърз достъп по време на изчисленията. Твърдите дискове са бавни и не са подходящи за такива задачи. Затова беше решено да се поставят специални буфери в процесора за съхраняване на информация. Те се наричат кеш памет. Advanced Smart Cache оптимизира кеша, като го разпределя правилно към ядрата. Това значително увеличи мощността на процесорите.
- Smart Memory Access. Производителността на процесора силно зависи от скоростта на RAM. Smart Memory Access оптимизира RAM, за да подобри времето за реакция и честотната лента на паметта (RAM). С помощта на тази технология беше възможно да се увеличи не само мощността на процесорите, но и тяхната стабилност. Например, спадът на FPS в игрите е значително намален, както и случайните сривове в програмите.
- Advanced Digital Media Boost. В много приложения процесорите обработват голям брой 128-битови операции. Advanced Digital Media Boost значително ускори тези операции, което увеличи мощността на процесора в професионалните програми.
- Turbo Boost. Тази технология е за автоматично регулиране на честотата. Ако не се нуждаете от максималната честота, за да извършите операция, тя няма да се увеличи. Но ако задачата изисква максимална мощност, тогава Turbo Boost ще увеличи честотата до краен предел. Тази технология значително повиши енергийната ефективност.
- Поддръжка на стандарта DDR3 за оперативна памет. В процесора е инсталиран нов контролер на паметта с новата архитектура, който поддържа стандарта DDR3. Това също така увеличи производителността на процесорите.
първият Nehalem процесор
При по-внимателно разглеждане на матрицата Nehalem от пръв поглед се виждат основните промени в сравнение със съществуващия дизайн: Контролерът на паметта, масивният споделен кеш L3 и новите бързи връзки. Двуядрените и четириядрените версии за настолни компютри имат включена само 1 QPI, докато 8-ядрените и многопроцесорните версии ще разполагат с 2 или повече QPI шини.
Тези иновации се превърнаха в отличителен белег на серията Intel Core. Тези технологии бяха толкова успешни, че се използват и днес. Разбира се, с течение на времето те бяха подобрени и допълнени с нови функции, но именно тези промени формираха основата на всички бъдещи продукти на компанията.
През 2008 г. беше представена линията Nehalem, първото официално поколение процесори в йерархията на Intel Core. Тези процесори са изградени по 45-нанометров процес и са предназначени за сокета LGA 1156.
В 2009 г. се появиха процесорите Intel Core:
- i5-660;
- i5-750;
- i5-760;
- i7-870.
През 2010 г. Intel Core i3-530 беше добавен към този списък, а след това компанията ясно сегментира продуктите си в процесори:
- i3 – начално ниво;
- i5 – средно ниво;
- i7 – високо ниво.
По-късно към този списък ще бъде добавен i9 – класът от най-високо ниво. Той ще бъде предназначен за геймъри и професионалисти, които искат максимална производителност.
Тази система за класификация се оказа много успешна и все още се използва днес. Потребителите са толкова свикнали с това, че дори AMD, основният конкурент на Intel, реши да сегментира процесите по подобен начин: Ryzen 3, Ryzen 5, Ryzen 7 и Ryzen 9.
Също през 2010 г. е пуснат процесор, наречен Westmere. Това бяха същите процесори от първо поколение Nehalem Core i3 и Core i5, но с няколко промени:
- Подобрена е енергийната ефективност;
- Технологията на процеса е намалена от 45 на 32 нанометра;
- Добавено вградено видео ядро HD Graphics.
Интегрираната графика е малък графичен процесор (GPU), който е част от дизайна на процесора. С него не се нуждаете от графична карта, за да покажете изображението на монитора. Просто включете видео кабела в контакта на дънната платка и картината ще се появи на дисплея.
Предимството на интегрираната графика е очевидно – компютърът не се нуждае от скъпа видеокарта за показване на изображението. “Вграденото” обаче има недостатък – то е много слабо. За видеоигрите мощността му не е достатъчна, но за показване на изображения и разглеждане на текстови документи има достатъчно производителност. Следователно процесорите с интегрирана графика се използват активно в офис компютри, където графичните карти не са необходими.
С появата на HD Graphics NVIDIA и AMD спряха да произвеждат бюджетни графични карти. Никой не ги е купувал. За потребителите на офис компютри беше по-изгодно да вземат процесори с интегрирана графика, отколкото да купуват графични карти отделно. Освен това с всяко ново поколение Intel Core мощността на интегрираната графика нараства. Например, днес “вграждането” е достатъчно дори за съвременни игри при ниски графични настройки от 30 FPS при HD и Full HD резолюция.
следва продължение