Ученик от ПГЕХТ влиза в разширения национален отбор по изкуствен интелект .

Първото Национално състезание по изкуствен интелект започна с онлайн етап в края на януари 2026 г., който послужи като подбор за финала. От всички участници бяха избрани най-добрите 120 ученици , които продължиха към присъствения кръг в Пловдив. За нашето училище участие взеха петима ученика: Петър Тюфекчиев (9в клас), Йордан Тодоров (10в клас), Георги Петков (11в клас), Иван Иванов (12в клас) и Марио Петков (12в клас).Целта на организаторите е талантливите млади хора да получат по-ранен достъп до обучение и ресурси в бързо развиващата се сфера на изкуствения интелект.  

На 28 февруари 2026 г. в Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ – Пловдив се проведе националният кръг на състезанието, където над 100 ученици от цялата страна показаха уменията си в машинно обучение, обработка на естествени езици и компютърно зрение. След оспорвана надпревара Марио Петков се класира за участие в подбора за разширения национален отбор. При успешна селекция той ще представлява България на финала на Международната олимпиада по изкуствен интелект 2026 в Абу Даби. 

Състезанието се организира по решение на Министерството на образованието и науката за учебната 2025/2026 година и се определя като най-престижния ученически форум у нас в областта на изкуствения интелект.  

Първото Национално състезание по изкуствен интелект поставя началото на нова традиция и доказва, че интересът към технологиите сред учениците в България непрекъснато расте.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *